Psikolojik Yutkunma Güçlüğü Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Psikolojik Yutkunma Güçlüğü Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik yutkunma güçlüğü, bilimsel literatürde disfaji olarak bilinir ve yutma güçlüğü ya da yutkunma sırasında kişinin boğazına tükettiği maddenin takılması durumunu ifade eder. Yutkunma güçlüğünün temelinde yemek borusu kaslarının hareket bozukluğu veya yemek borusunda darlığa sebep olabilecek kanser ya da ülser gibi rahatsızlıklar olabilir. Bu iki temel problem dışında, yutkunma güçlüğünün sebebi psikolojik de olabilir. Can sıkıntısı, bazı problem ve kaygıların olması yutkunma güçlüğünü tetikleyici etkenlerdir. Çoğunlukla yutamadığından şikâyet ettiği halde kilo kaybı yaşamayan kişilerde psikolojik yutkunma güçlüğü akla gelmektedir. Yutkunma güçlüğünün psikolojik olduğu durumlarda, açlığın son noktasına gelen kişi mutlaka yemek yer ve kilo kaybı yaşamaz.

Psikolojik Yutkunma Güçlüğü Belirtileri

Psikolojik yutkunma güçlüğü, aşağıdaki belirtilerle kendini gösterebilir:
 • Yutkunma sırasında boğazda tıkanma hissi
 • Yemek yerken veya su içerken zorlanma
 • Boğazda gerginlik veya sıkışma hissi
 • Yutkunma sırasında ağrı veya rahatsızlık
 • Yutma sırasında öksürük veya boğulma hissi
 • Yemek yerken endişe veya panik atak
Psikolojik Yutkunma Güçlüğü Nasıl Teşhis Edilir?

Psikolojik yutkunma güçlüğünün teşhisi için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:
 • Gastroenteroloji veya bir KBB uzmanı tarafından muayene edilmelidir.
 • Teşhis için kan testi, endoskopik gastroskopi, baryumlu röntgen, hastanın öyküsü, klinik muayene gibi yöntemlerle teşhis konulabilir.
 • Tümör veya kanserden şüphelenilirse, onkolojik değerlendirme yapılmalıdır.
 • Beyinden kaynaklı olduğu düşünülüyorsa, nörolojik muayene gerektirmektedir.
 • Psikolojik ise psikiyatri uzmanına görünmeli ve muayene edilmelidir.
 • Alerjik nedenlerle oluşan yutkunma güçlüğü alerji immünoloji ile teşhis edilebilir.
Psikolojik Yutkunma Güçlüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik yutkunma güçlüğünün tedavisi çeşitli yöntemlerle yapılabilir:
 • Psikolojik yutkunma güçlüğü, bir uzman psikiyatrist ile ilaç uygulaması yapılarak tedavi edilmelidir.
 • Beyinden gelen bir rahatsızlıktan dolayı yutkunma güçlüğü yaşanıyorsa bu problem ne yazık ki tedavi edilemez.
 • Yemek borusunda yaşanan iltihaplanmadan dolayı yutkunma güçlüğünde antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Kas hastalığı olan kişilerde fizik tedavi yöntemi uygulanarak tedavi edilir.
 • Kişide tümör veya kanser varsa, tümör/kanser çıkarılır ya da kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler uygulanır.
Psikolojik Destek ve Terapi Yöntemleri

Psikolojik yutkunma güçlüğünde, terapi yöntemleri oldukça etkilidir:
 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Hastanın yutkunma ile ilgili olumsuz düşüncelerini değiştirmeye yardımcı olur.
 • Gevşeme Teknikleri: Stres ve kaygıyı azaltarak yutkunma sürecini kolaylaştırır.
 • Hipnoterapi: Bilinçaltı düzeyinde yutkunma ile ilgili korkuları ve endişeleri azaltabilir.
Sonuç

Yutkunma güçlüğü konusunda yaşanan sıkıntı, altta yatan neden bağlı olarak tedavi edilir. Birçok alt neden ve tedavi türü bulunmaktadır. Psikolojik yutkunma güçlüğü, doğru teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir ve hastaların yaşam kalitesi artırılabilir. Bu nedenle, belirtiler görüldüğünde uzman bir doktora başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

66

02 Haziran 2024 Pazar

3 yıldır yutma güçlüğü m var.Katı maddeleri yiyemiyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

66, bu durum gerçekten rahatsız edici olmalı. Yutma güçlüğü çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve önemli bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bir doktora başvurmanı ve bu durumu detaylı bir şekilde inceletmeni tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Necla

Yutkunma rahatsızlıkları başta faranjit olmak üzere birçok farklı rahatsızlıktan kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bademcik şişmesi durumlarında da bu rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bol bol sıvı tüketmeye ve yutamayacağınız lokmaları su ile yutmaya özen gösterin. Boğazınızın daha fazla tahriş olmaması önemlidir.

3. Cevap
cevap

Nuran Aydın

Faranjit ve boğaz enfeksiyonu rahatsızlıkları ciddi anlamda yutma güçlüğü yaşamanıza neden olabilir. Rahatsızlığınızı tam olarak teşhis etmek amacıyla tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Bu tahliller sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenir. 3 yıl sağlık problemi açısından uzun bir süre olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle uzman bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız.

soru

Bilinmeyen

18 Mayıs 2024 Cumartesi

1 haftadir yutkunma zorlugu yasiyorum surekli yutkunma hissi geliyor cogu zaman yutkunamiyorum nefesim gidiyor kalp carpintim hizlaniyor ölecekmis gibi hissediyorum cok kötüyüm pskolojikmi bu yoksa bi hastaligim mi var? :(

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Bilinmeyen,

Öncelikle yaşadığınız durumun ne kadar zor ve rahatsız edici olduğunu anlayabiliyorum. Yutkunma zorluğu ve sürekli yutkunma hissi fiziksel olduğu kadar psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu tür belirtiler bazen anksiyete ve stres ile ilişkilendirilebilir. Ancak, bu durumu kesinlikle hafife almamanız önemli.

Bir sağlık profesyoneline danışarak fiziksel bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır. Eğer fiziksel bir sebep bulunmazsa, bu durumun psikolojik kaynaklı olabileceğini ve bir psikolog veya psikiyatristten destek almanızın faydalı olabileceğini unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Serkan

Ben 8 senedir yasiyorum bu durumu ki hala tedavi goruyorum ilaclarla sunu soyleyeyim eger kbb ye gidip baktrdiktan sonra psikolojik oldugu anlasilirsa dogruca psikologa gorunmelisin ve ilac tedavisine baslamalisin ilac tedavisi senin omurilik sogani bolgeni uyusturarak rahat rahat yemek enmesinj yutkunma duzelmesini ve nefes alis verisinin normallesmesini sagliyor buyuk ihtimal su ikiliyi kullanmani onereceklerdir remeron ve risperdal bu ikili evet tedavide cok etkili ancak hizli kilo artisi ve asiri derecede uyku bagimliligi yapacaktir.Bunlara hazirlikli olman sart ve gereklidir.1 ay tamamlandiktan sonra ilac tedavisine bünyen alisacaktir ve hayatina düzenli bir sekilde devam edebileceksindir.ilaclari doktor ne zaman birak derse o zaman birakmayi unutma benim gibi duzeldikten sonra birakip tekrar bu hastaliga yakalanma bu sefer kurtulusun cok zor olur.saygilar

soru

Bay gizli

08 Mayıs 2024 Çarşamba

1yılı geçkindir yutma güçlüğüm ve aşırı tükürük artışım var bu durum evde olmuyor işde ve toplu taşıma araçlarında dışarda oluyor acaba psikolojikmidir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bay gizli, anlattığınız belirtiler özellikle belirli ortamlarda ortaya çıkıyorsa, bu durumun psikolojik kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Stres, anksiyete veya sosyal fobi gibi durumlar bu tür fiziksel belirtilere yol açabilir. Bir uzmana danışmanız, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan değerlendirme yapılması açısından faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Mutlay

Aşırı tükürük olması psikolojik olabilir. Sürekli aklınıza tükürük gelecek deyip beyninize yer ederseniz sürekli tükürük bezleriniz çalışabilir. Psikiyatriye gidebilirsiniz. Doktorunuz size tavsiyeler de bulunur. Gerekirse bu durumunuzu yenecek ilaçlar yazabilir. Eğer psikiyatri doktoru da çözemezse dahiliye doktoruna gidip tükürük bezleriniz kontrol ettirin. Size tahlil yapar belki fazla çalışıyordur tükürük bezleriniz.

3. Cevap
cevap

Ülken

Merhaba. Bunun psikolojik bir neden olması daha yüksek görünüyo. Son zamanlarda depresyonunuz varsa ya da stresli günler geçiriyorsanız bu tür belirtiler normal olabilir. Stresten kaçınmanızı önerir , bu durumun uzaması halinde bir psikiyatristden yardım almanızı öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yutak Görevleri ve Yapısı

Yutak Görevleri ve Yapısı

Boğazda Ağrı Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Ağrı Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Nedenleri?

Yutkunma Zorluğu Nedenleri?

Yutkunma Zorluğu Psikolojik Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Psikolojik Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi

Güncel

Gırtlakta Yutkunma Zorluğu Nedenleri

Gırtlakta Yutkunma Zorluğu Nedenleri