Boğazda Balgam ve Yutkunma Zorluğu
15 Mayıs 2024

Boğazda Balgam ve Yutkunma Zorluğu

Boğazda balgam ve yutkunma zorluğu, Sindirim sistemiyle bağlantılı organlardan biri olan boğaz alanında birtakım nedenlerden ötürü oluşan rahatsızlıktır. Her yaştan insanda görülme ihtimali olan bu sağlık problemi hafif sebeplerden kaynaklanabildiği gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında tükürük salgısı işlevini yerine getiremez hale gelerek sürekli yutkunma ihtiyacı doğar. Bunun yanı sıra boğazda balgam ile yanma, kuruluk, kaşıntı ve ağrı hissi meydana gelir. Hal böyle olunca öksürük, iştah kesintisi ve ses kısılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Genel anlamda müdahaleye gerek kalmaksızın birkaç günde kendiliğinden ortadan kalkan bu rahatsızlık tekerrür eder ise ihmale mahal vermeden doktora başvuru yapılması gerekir.

Boğazda balgam ve yutkunma zorluğu iltihaplanma ile meydana geldiğinden dolayı boğaz bölümünün tahriş olmasına yol açar. Bakteri ve virüslerin boğaz içinde yer edinmesiyle birlikte söz konusu rahatsızlığın oluşumu başlar. Öte yandan grip, nezle ve aşırı sigara tüketiminin yapılması da bu sorunu tetikler. Bahse konu olan sağlık probleminin beraberinde nefes almada güçlük, uykusuzluk, stres ve konuşma isteksizliği de ortaya çıkar. Böyle bir sağlık sorununun kısa sürede atlatılmasına yönelik önlemin derhal alınması sağlık bakımından önemlidir.

Boğazda balgam ve yutkunma zorluğu tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz bölümünde herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen balgam ve yutkunma güçlüğünün çekilmesi gibi sorunlar ortaya çıktığında hastane kuruluşlarına başvuru yapılıp tedavi olunması gerekir. Aksi halde bu rahatsızlığın şiddetinin artış gösterip ilerleme durumunun meydana gelmesi kaçınılmaz bir hal alır. Muayene sonrası kesin tanının konulmasıyla birlikte doktorun tavsiye ettiği ilaçların düzenli kullanımı boğazda balgam ve yutkunma zorluğu tedavisinin olumlu sonuçlanması hususunda yardımcı olur. Bununla birlikte balgam çıkarırken sert bir şekilde öksürme olmaması gerekir. Aksi halde boğaz dokusunun tahrişine zemin hazırlanır. Öte yandan aşırı sıcak ve soğuk gıdaların tüketilmemesi lazım. Bunun yanı sıra vücut direncinin artması amacıyla ve enfeksiyondan kurtulmak için bol vitaminli besin maddelerinin tüketilmesi şarttır. Bu hususta meyve ve sebze türlerine ağırlık verilmesini tavsiye ederiz. Ayrıca vücudun günlük su ihtiyacının karşılanması da bu konuya yönelik son derece önemlidir.

Boğazda Balgam ve Yutkunma Zorluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gastrit Yutkunma Zorluğu Nedenleri

Gastrit Yutkunma Zorluğu Nedenleri

Boğazda Kuruluk ve Yutkunma Zorluğu

Boğazda Kuruluk ve Yutkunma Zorluğu

Sürekli Yutkunma Nedenleri?

Sürekli Yutkunma Nedenleri?

Yutak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yutak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Yutkunamama Nedenleri

Boğaz Ağrısı Yutkunamama Nedenleri

Güncel

Yutkunmayı Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Yutkunmayı Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Güncel

Yutkunurken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6