Boğazda Yutkunurken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Boğazda Yutkunurken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Yutkunurken Ağrı

Boğazın iç bölümünü kaplayan mukoza dokusundan gelen boğazda yutkunurken ağrı hissi, çeşitli nedenlerle boğazın tahriş olması ve bu bölgede enflamasyon oluşması sonucu ortaya çıkar. Birçok sebepten dolayı bu bölgede şişlik meydana gelmesi durumunda, kişi yutkunurken ağrı hisseder ve aynı zamanda tüketilen yiyeceklerin yutulması konusunda da zorluk yaşanır. Sigara kullanan kişiler veya sigara dumanına maruz kalan kişilerde daha sık görülen boğazda yutkunurken ağrı hissi, aynı zamanda bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde de yaygın olarak ortaya çıkar.

Boğazda Yutkunurken Ağrı Neden Olur?

Bu durum genellikle bakteri, virüs ve mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonlar nedeniyle gelişir. Bununla birlikte, aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alınması esnasında bademciklere mikrop ulaşması, mide asidinin bu bölgeyi tahriş etmesi, boğazı tahriş edecek dumana maruz kalınması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Boğazda yutkunurken ağrı hissi, aynı zamanda alerjik reaksiyonlar, bu bölgede oluşabilecek tümör rahatsızlıkları, aşırı stres, kaygı ve üzüntü gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir.

Yutkunurken Boğazda Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yutkunurken hissedilen boğaz ağrısı rahatsız edici bir durum haline geldiğinde ve uzun süre devam etmesi durumunda kesinlikle tıbbi müdahale gerektirir. Şiddetli devam eden ve kişide yutkunurken boğazda ağrı hissi ile birlikte nefes almada zorluk, boğazın arka bölümünde irin, 15 günden daha uzun süre ses kısıklığı, boyun bölgesinde acı hissi veren lenf düğümleri, kanlı tükürük ve aşırı yorgunluk hissi gibi belirtiler de varsa, bu durum ciddi bir hastalığı işaret edebileceği için vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır. Boğazda yutkunurken ağrı tedavisi, bu duruma neden olan faktöre göre değişiklik gösterir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrılar antibiyotik ilaçlarla tedavi edilirken, aynı zamanda hastada ağrıların azalması için ibuprofen içeren ağrı kesiciler reçete edilir.

Boğazda Yutkunurken Ağrı Konusunda Önlem ve Öneriler

Boğazda yutkunurken ağrı hissini önlemek için alınabilecek bazı önlemler ve öneriler şunlardır:

  • Sigaradan uzak durulması ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınılması
  • Sıvı alımının artırılması
  • Tuzlu ılık su ile gargara yaparak boğazın temizlenmesi ve rahatlatılması
  • Bal ve limon karışımı tüketilmesi; 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon suyunu 1 çay bardağı su ile karıştırarak içmek boğazı yumuşatarak ağrıyı giderebilir
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
  • Bol miktarda dinlenme ve yeterli uyku alınması

Bu önlemler, boğazda yutkunurken ağrı hissini hafifletebilir ve daha ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vergi

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Grip yada nezle olmama rağmen uzun zamandır boğazım da yutkunurken ağrı durumu ortaya çıkıyor. Bu durum ciddi bir hastalığın habercisi olabilir mi ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Kebir

Merhaba, yutkunma zorluğu ve şikayetiniz için bir kbb uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Belki bir enfeksiyon yada bademciğiniz ile ilgili bir sorun olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Rüyet

Boğazda enfeksiyon olabilir grıp olmaması durumunda da bu boğazda bu tarz ağrılar olabilir bir doktora görünürseniz bir ilaçla geçebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sürekli Yutkunma Nedenleri?

Sürekli Yutkunma Nedenleri?

Güncel

Bebeklerde Yutkunma Güçlüğü Nedenleri?

Bebeklerde Yutkunma Güçlüğü Nedenleri?

Güncel

Yutakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Borusu Görevleri

Yutak Borusu Görevleri

Boğazda Balgam ve Yutkunma Zorluğu

Boğazda Balgam ve Yutkunma Zorluğu

Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi